poniedziałek, 16 czerwca 2014

HALA STULECIA - WROCŁAW

Dzisiaj post ze stolicy Dolnego Śląska...

Czy wiecie, że Hala Stulecia ma już 103 lata?

Hala została zaprojektowana przez Maxa Berga. Prace budowlane zaczęto w czerwcu 1911 roku, a zakończono je w następnym roku w grudniu. Wszystko to dlatego, że miasto potrzebowało miejsca, aby zorganizować wystawę z okazji setnej rocznicy zwycięstwa pod Lipskiem nad armią Bonapartego. Nie było miejsca, w którym można by organizować wydarzenia masowe, wystawy i kongresy. Mimo licznych sprzeciwów, m.in. z powodu wysokich kosztów budowy - prawie dwa miliony marek, rada miasta zdecydowała się na realizację projektu architekta. Hala powstała na terenach nieczynnego toru wyścigów konnych, na skraju Parku Szczytnickiego.



Widok na halę i pergolę z lotu ptaka


W hali znajduje się Centrum Poznawcze, w którym możemy poznać genezę powstania hali i przemian na przestrzeni lat.




Przy hali znajdują się takie obiekty jak Iglica, multimedialna fontanna, pergola, a dalej Ogród Japoński i Park Szczytnicki.




Pokaz multimedialnej fontanny


Ogród Japoński


Od 2006 rok Hala Stulecia jest uznana jako obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. W 1962 roku została wpisana do rejestru zabytków, a później - w 1977 roku ponownie, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę.

Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych miejsc imprez masowych. Wszystkie pomieszczenia są wielofunkcyjne i wyposażone w najnowsze technicznie urządzenia.

Do najważniejszych gości hali bez wątpienia należą Jan Paweł II i Dalajlama.




Halę Stulecia można odwiedzić przy okazji imprez masowych, a wszystkie planowane wydarzenia znajdują się na stronie hali: http://halastulecia.pl/category/hala-stulecia/kalendarz-imprez/



Źródło info, foto:
www.centrumpoznawcze.pl
www.halastulecia.pl
www.wroclawianienapolanie.pl
www.podroze.gazeta.pl
www.polskaniezwykla.pl
www.wroclaw.pl



Ania





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz