środa, 4 czerwca 2014

JEZIORO BYSTRZYCKIE W LUBACHOWIE (J. LUBACHOWSKIE)
Będąc w okolicach Wałbrzycha warto wybrać się nad Jezioro Bystrzyckie w Lubachowie, aby zobaczyć największą zaporę na Dolnym Śląsku. Jezioro jest zbiornikiem retencyjnym o powierzchni ok. 51 ha, powstałym na rzece Bystrzycy przez wybudowanie zapory we wsi Lubachów.

Zapora jest wyższa od 10-piętrowca - ma 44 m wysokości i 230 m długości. Zbiornik gromadzi do 8 mln m³ wody. Jezioro ma ok. 3,3 km długości przy szerokości nie przekraczającej średnio 200 m (w najszerszym miejscu ok. 480 m).


Decyzję o budowie zapory podjął niemiecki rząd po powodzi w 1897 roku. Zapora powstawała w latach 1911-1917, dzięki projektowi Karla Engelberdta. Tamę wybudowała firma „Guido Simon". Przy zbiorniku zaprojektowano również elektrownię, która miała zaopatrywać w energię elektryczną Świdnicę i okoliczne miejscowości.

Teren budowy zapory



Kiedyś Jezioro Bystrzyckie było miejscem rekreacji i odpoczynku. Na jakiś czas po II wojnie światowej okolica przestała być atrakcyjna dla turystów z powodu kradzieży i dewastacji. Dziś okolica jest słabo rozwinięta turystycznie, jednak to miejsce stało się celem licznych wycieczek.


Zapora zbudowana z kamienia wydobywanego z okolicznych wyrobisk przed zalaniem doliny.


Widok na jezioro i zaporę z lotu ptaka




Na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane są:
  • działająca elektrownia wodna
  • dom spółki poszukiwaczy złota.
Zaprojektowano również elektrownię, która miała zaopatrywać w energię elektryczną Świdnicę i okoliczne miejscowości


Widok z tamy z kierunku północno-zachodnim




Zapora posiada 10 stałych otworów przelewowych, cztery upusty ulgi (w środkowej części korpusu) oraz dwa upusty denne o łącznej zdolności przepuszczania wody przez stopień w ilości 318 m³/sek. Największy przepływ przez zbiornik zanotowano w lipcu 1997 roku. (294 m³/sek.), co dla potężnej i solidnej budowli nie stanowiło żadnego zagrożenia.

Robi wrażenie na zdjęciach, jak i w rzeczywistości.

Polecamy!


Ania


Źródła informacji:
www.zabytkidolnegoslaska..com pl
www.tauron-ekoenergia.pl
www.polskaniezwykla.pl

Źródła zdjęć:
www.giersa.pl
www.dolnyslask.org
www.fotopolska.eu
www.polskaniezwykla.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz